YURT DIŞI BORÇLANMA VE EMEKLİLİK

Eğer belli bir süre yurt dışında hizmet verdiyseniz, verdiğiniz süreye karşılık belirlenen prim ödemesi ile Türkiye’den emekli olma şansınız bulunmaktadır. Tabii yurt dışı borçlanma yaparak emekli olmanın bazı belli başlı şartları vardır. Bu şartlara geçmeden önce yurt dışı borçlanmanın tam olarak ne demek olduğunu anlamakta fayda var.

borçlanma yoluyla emeklilik

Yurt dışı Borçlanma Nedir?

Türk vatandaşları, yurt dışında bulunan ülkelerde verdikleri hizmet süresine bağlı olarak borçlanabiliyor. Bu borçlanma ise sosyal güvenlik kanunlarına göre yürütülüyor. Bu borç üzerinden prim ödemesi yapan vatandaşlar Türkiye’den emekli olma şansını elde etmiş oluyor. Bu işlemlere de kısaca yurt dışı borçlanma deniyor. Tabii yurt dışı borçlanma, yaşlılık ya da ölüm gibi durumlarda da devreye girebiliyor.

Bunların dışında ise kişinin yurt dışı borçlanma hakkı elde etmek için tamamlaması gereken bazı şartlar bulunuyor.

Yurt Dışı Borçlanma Şartları

Öncelikle kişinin yurt dışında geçirdiği zamanın kabul edilebilmesi için yazılı istekte bulunması şarttır. Ayrıca kişiler, yurt dışı sürelerini resmi olarak belgelemek ile de yükümlüdür. Eğer belgeleriniz eksiksiz ise ve gerekli şartları taşıyorsanız yurt dışı borçlanma işlemlerini tamamlamak çok zahmetli olmayacaktır. Tabii süreç boyunca bizden destek alarak işlemleri çok daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

"Yurt dışında çalışan kişiler, sosyal güvenlik kurumuna belli miktarda bir prim ödemesi yaparak hizmet süresini borçlanabilir ve Türkiye’de emekli olarak düzenli olarak emeklilik maaşı alabilir."

Yurt Dışında Çalışanlar Nasıl Türkiye’de Emekli Olur?

Eğer çalışma hayatınızın belli bir dönemini çeşitli yurt dışı ülkelerinde geçirdiyseniz, Türkiye’de emekli olmak için yurt dışı borçlanma işlemlerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Yurt dışında çalışan kişiler, sosyal güvenlik kurumuna belli miktarda bir prim ödemesi yaparak hizmet süresini borçlanabilir ve Türkiye'de emekli olarak düzenli bir şekilde emeklilik maaşı alabilir. Eğer siz de çalışma döneminizin belli bir kısmını yurt dışında geçirmiş ve buna istinaden Türkiye’de emekli olmak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz.

SGK Yurt Dışı Borçlanma Miktarı Hesaplama

SGK yurt dışı borçlanma hesabı yapmak düşünüldüğünden daha zor olabilmektedir. Bunun nedeni ise borçlanma miktarı hesaplanırken yaşanan karmaşadan kaynaklanmaktadır. Eğer en kolay yoldan borçlanma miktarını hesaplamak ve emekli olmaya hak kazanmak istiyorsanız ofisimize gelebilir ya da telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bütün emeklilik ve yurt dışı borçlanma konularına hakim uzman kadromuz ile sizlerin de kolay yoldan emeklilik elde etmesini sağlayabiliriz.