TARIM EMEKLİLİK NEDİR?

Tarım emeklilik, tarımsal sigorta emekliliği olarak da bilinen bir süreçtir. Toprakla uğraşan çiftçilerin 5510 sayılı kanun kapsamında başvurulan bu sigortada şartları sağlayan herkesin emekli olması mümkün. Özellikle mevsimsel işçilerin de dahil edildiği sigorta kapsamında bireysel emeklilik desteklenmiş olur.

tarım sigortası emeklilik

Tarım emeklilik kapsamında mevsimsel işçilerin hak sahibi olabilmeleri adına bazı koşullar bulunmaktadır. Söz konusu koşulları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

  • Sigortalının başka işte çalışmaması,
  • Aktif vergi kayıtlarının olmaması,
  • ÇKS kaydının bulunmaması,
  • SGK kapsamında 4/A ya da 4/B’den yararlanmıyor olması.

Bu koşulları sağlayan mevsimsel işçiler tarım emeklilik kapsamında emekli olabilirler.

Tarım Sigortası Emeklilik Koşulları

Tarım emeklilik diğer emeklilik türlerinde olduğu gibi çeşitli koşullara bağlıdır. Bu koşullar aşağıdaki gibidir.

  • Sigorta girişi 1999 öncesi olan kadınlar için 58 yaşı doldurmak ve 3600 gün prim ödemek gerekir. Erkekler içinse 3600 gün prim ve 60 yaş şartı vardır.
  • Sigorta girişi 1999 ve 2008 arası olanlardan kadınlar 25 sene sigortalı olmalı 4500 gün prim ödemeli ve 58 yaşını doldurmalıdır. Erkekler ise 60 yaşında emekli olabilir.
  • Sigorta girişi 2008 ve sonrası olanlarda ise prim günü 5400’dür. Yaş şartı ise kadınlar için 61 erkekler için 63’tür.

Başvurularını Tarım İl veya İlçe Müdürlüğü nezdinde yapan bireylerin kısa sürede emeklilik işlemlerinin başlaması muhtemeldir. Bu çerçevede 1 ay içerisinde olumlu sonuç almak mümkündür. Bizimle iletişime geçerek süreci profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz.

"Başvurularını Tarım İl veya İlçe Müdürlüğü nezdinde yapan bireylerin kısa sürede emeklilik işlemlerinin başlaması muhtemeldir. Bu çerçevede 1 ay içerisinde olumlu sonuç almak mümkündür. Bizimle iletişime geçerek süreci profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz."