BULGARİSTAN’DA OTURUM İZNİ ALMA

Avrupa ülkelerinin çeşitli kriz nedenlerinden dolayı başlattığı parayla vatandaşlık oranı özellikle son günlerde yine rağbet görmeye başladı. Bulgaristan, 2007 yılında Avrupa birliğine dahil oldu ve hemen ardından Türkler, Bulgaristan vatandaşlığına geçmeye başladı. İşte Bulgaristan’da oturum izni almak için izlenen yaygın yollar:

bulgaristan oturum

Bulgaristan Oturum İzni Türleri

Bulgaristan’da dört tür oturma izni bulunmaktadır:

 • Kısa vadeli – kısa süreli vize ülkeye giriş tarihinden sonraki 6 aylık süre zarfı içinde 3 aya kadar oturma izni sağlamaktadır;
 • Orta vadeli – 1 yıllık oturma izni ile sağlanır;
 • Uzun vadeli – 5 yıllık oturma izni ile sağlanır;
 • Daimi – süresiz oturma izni ile sağlanır.
 • Kısa süreli ikamet için kısa süreli vize (C tipi) alınması yeterlidir. Bir yabancının orta vadeli, uzun vadeli ve daimi oturma izni başvurusunda bulunabilmesi için öncelikle uzun süreli bir vize temin etmesi (D tipi) gerekmektedir.

  Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi

  Bulgaristan'da Eğitim: Bulgaristan’da oturum izni almak isteyen kişilerin birçoğu, ülkede popüler olan okullara giderek hedefine ulaşıyor. Kurallara göre Bulgaristan’a üniversite eğitimi almak için giden bireyler, D tipi vize başvurusu yapmalıdır. Bunun nedeni ise eğitim süresinin çoğu zaman 90 günü aşmasından kaynaklanır. Bulgaristan’a eğitim amaçlı gitmek isteyen bireyler, Türkiye’de bulunan büyükelçilikleri ziyaret ederek oturum izni başvurusunda bulunabilir. Eğer siz de Bulgaristan’da eğitim görmek istiyor ve detayları merak ediyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

  Erasmus İle Bulgaristan'da Oturum İzni

  Erasmus: Erasmus ile Bulgaristan’a gidip oturum izni alabilmek de mümkündür. Son zamanlarda çeşitli ülke vatandaşları, öğrenci değişim programı kapsamında Bulgaristan’a giderek oturum izni alıyor. Siz de Erasmus ile Bulgaristan’a giderek D tipi vize başvurusunda bulunabilir ve oturum izni alabilirsiniz. Gerekli işlemler için bir danışmana ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bizlere web sitemiz üzerinde yer alan iletişim bilgileri üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Emeklilere Bulgaristan'da Oturum İzni

  Emeklilere Bulgaristan Oturum İzni: Türkiye’de emekli olmaya hak kazanan vatandaşlar, Bulgaristan’da oturum izni almak için başvuruda bulunabilmektedir. Tabii bunun için 2 adet önemli şart vardır. İlk olarak kişi, Türkiye’den emekli olduğunu çeşitli belgeler ile kanıtlamalıdır. Bir diğer şart ise kişinin geliri ile alakalıdır. Eğer kişi, Bulgaristan’da geçimini sağlayacak kadar gelire sahipse şartların büyük bir çoğunluğunu yerine getirmiş sayılır. Bunların dışında ise emekli bireyler, oturum izni alabilmek için D tipi vizeye ihtiyaç duyar. Bulgaristan D tipi vize almak için ise yabancılar şubesine gitmek şarttır. Emeklilik ile Bulgaristan’da oturum izni almak, diğer yollara göre biraz daha karmaşık olduğu için bu konu hakkında bizden destek alabilir ve kolayca başvurunuzu yaparak oturum izni almaya hak kazanabilirsiniz.

  "Görüldüğü üzere Bulgaristan’da oturum izni alma yolları azımsanamayacak kadar fazladır. Ayrıca bu yollara her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir."

  Bulgaristan'da Şirket Kurarak Oturum İzni Almak

  Ticari Kurum: Eğer Bulgaristan’da ticari kurum temsilciliği için bir şube açmış ya da herhangi bir şubede daha önce yönetici vb. pozisyonlarda çalışmışsanız, Bulgaristan’da oturum izni alabilmek için gereken başvuruyu yapabilirsiniz. Bu başvuru için de yine D tipi vize gerekmektedir. Bunun dışında ise oturum hakkı kazanan temsilci ya da yöneticiler, sahip oldukları vize ile Bulgaristan çevresinde bulunan ülkelere de kolayca vizesiz bir şekilde gidip gelebilmektedir.

  Görüldüğü üzere Bulgaristan’da oturum izni alma yolları azımsanamayacak kadar fazladır. Ayrıca bu yollara her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Eğer siz de Bulgaristan’da oturum izni almak istiyorsanız bizlerle iletişime geçerek sizin için en uygun ve kolay yolu bulabilir ve bu sayede bizim yardımlarımız ile başvuru yapabilirsiniz. Bizimle çalışmanın en iyi yanı ise bunca yol arasından sizler için en basit yolu seçerek süreç boyunca yanınızda olmamızdır. Her ne kadar ilk bakışta Bulgaristan’da oturum izni almak basit gözükse de aslında bir o kadar karmaşıktır. Bu gibi sebeplerle bir danışmandan destek almanızda fayda var.